Bit Scam? O Da Ne?

Günümüzde espor ve yayıncılık gibi kavramlar oldukça popüler olmaya başladı. Twitch.tv gibi yayın platformları da izleyiciler için kaçınılmaz bir etkileşim ağı haline geldi. Peki nedir bu herkesin bahsettiği “Bit Scam” olayı?

Öncelikle bit nedir onu tanımlayalım. Bitler Twitch’te satın alınabilen ve yayıncıları destekleyebilmek adına yayın yapan kişiye izleyicilerin gönderdiği sanal ürünlerdir. Bit scam ise 2 bin 400 Türk yayıncının dahil olduğu iddia edilen Twitch.tv üzerinden yayıncıların kara para aklamaları olayına verilen isimdir. Kredi kartı dolandırıcıları yayıncılara çalıntı kredi kartları üzerinden bit gönderimi yaptı. Gönderilen bit miktarının belirli bir kısmı tekrar dolandırıcılara iade edilerek işlem gerçekleştirildi. Bu sayede hem yayıncılar hem de kredi kartı dolandırıcıları para kazanmış oluyordu. 40-50 izleyicisi olan yayıncıların günde 1.800 dolar kazanması insanların dikkatini çekti. Bu olaya karışan yayıncıların yaklaşık olarak 10 milyon dolar kara parayı Twitch üzerinden akladığı iddia ediliyor.

Bit Scam Olayına Hangi Yayıncılar Karıştı?

Yayıncıların bir kısmı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla itiraflarda bulundu, bazıları ise sessizliğini korumaya devam etti. “Anlık sinirle alınmış bir karar”!” gibi açıklamalar yayıncılar tarafından yapıldı.

Twitch sözcüsü “Topluluğumuzu, yasaklanmış davranışlarda bulunan hesaplara karşı kararlı adımlar atmaktan çekinmediğimizi temin etmek istiyoruz. Twitch’te finansal dolandırıcılığı düzenli olarak önlemek ve sadece Eylül ayında, para kazanma araçlarımızı kötüye kullanmaktan dolayı Türkiye’deki 150’den fazla yayıncıya karşı harekete geçtik ve bu durumdan etkilenen kişilerle iletişime geçtik.” dedi.

Bit scam yaptığı iddia edilen esporcuların yeraldığı bir liste sızdırıldı. Sızdırılan bu listeye göre birçok esporcu, ülkemizin önde gelen takımlarında forma giyiyor. Sadece esporcular ile kalınmadı Bit scam yaptığı iddia edilen Türk yayıncılar da sızdırıldı.

Riot Games Türkiye Müdürü Erdinç İyikul’dan da bir açıklama geldi, “Son dönemde yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Konu ve suçlama oldukça hassas. Tüm bilgiler ana sorumlu otoriteler tarafından açıklandıktan sonra ancak kendi değerlendirmemizi yapabiliriz. Riot Games Türkiye şu aşamada herhangi bir yaptırım kararı almamıştır” dedi.

Olayın yaşanmasının ardından bu olaya karışmamış olan diğer yayıncılar ise #TemizTwitch kampanyasını başlattı ve bu skandalın aydınlatılması çağrısında bulundu.

Olay ile ilgili hukuki danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts

Recent Articles

Çerez Politikası
Görünmez Çerez Duvarları Artık Tamamen Yıkılmalı!
Kasım 12, 2021
Dark Pattern
Dark Pattern Nedir? İrademiz Ele Geçiriliyor
Kasım 11, 2021
Dijital Bankacılık
Dijital Bankacılık ve Bilgi Sistemleri Gereksinimleri
Kasım 10, 2021

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.